Endodoncija je grana stomatologije koja se bavi liječenjem mekog tkiva koje sadrži živčana vlakna i krvne žile. To se meko tkivo zove zubna pulpa, a okružena dentinom – unutarnjim slojem zuba na koji se nastavlja caklina. Napredovanjem karijesa kroz caklinu i dentin dolazi do upale pulpe, odnosno do pulpitisa.
Simptomi upale pulpe su bol i pojačana osjetljivost na toplo i hladno, a može biti osjetljiva i ako je samo iziritirana dubokim karijesom koji je još nije zahvatio. Stomatolog treba procijeniti u kojem je stadiju karijes te, ako je pulpa zahvaćena, treba preporučiti endodontski zahvat. Procedura ovog zahvata sastoji se od otvaranja pulpne komorice, vađenja živaca te, naposljetku, čišćenja i punjenja korijenskih kanala.
Postoje dvije različite procedure provođenja endodontskog zahvata. Jedna podrazumijeva otvaranje komorice i njeno popunjavanje sredstvom za umrtvljivanje živaca. Umrtvljeni se živci uklanjaju naknadno, a ne na isti dan kada se otvara komorica. Druga procedura podrazumijeva otklanjanje živaca istog dana kad se otvori komorica, a tada je obavezno koristiti anesteziju kako bi se kod pacijenta izbjegla neugodna bol.
Važni koraci koji se trebaju slijediti kod provođenja endodontskog zahvata:
- Pronaći sve korijenske kanale, dobro ih očistiti i dezinficirati
- Popunjavanje kanala zamjenskom tvari koja sprječava prodor bakterija u zub i nastanak nove infekcije
- Izrada rendgenske kontrolne snimke nakon provedene terapije
- Izrada novog ispuna ili krune, ovisno o stanju zuba