Gubitak čeljusne kosti i njen nadomjestak
On 13 rujna, 202413 rujna, 2024
Kako bismo osigurali najbolje moguće rezultate za sve kirurške zahvate koristimo PRGF tehnologiju, patentiranu od strane BTI-a. Cilj regenerativne medicine je korištenje resursa iz vlastitog tijela za regeneraciju tkiva i oporavak oštećenih funkcija.
Zbog izvrsnih rezultata u liječenju, velik broj javnih osoba i vrhunskih sportaša i sportašica se okrenuli su se tehnologiji Endoret® s ciljem poboljšanja oporavka od ozljede ili operacije u što kraćem vremenu.
Što je to Endoret(PRGF ) tehnologija?
To je biomedicinska tehnologija koja iz minimalnog volumena krvi pacijenta, omogućuje izolaciju i koncentraciju faktora rasta i drugih proteina koji su odgovornih za obnovu i regeneraciju tkiva koja će se koristiti u liječenju. Kroz navedeno, primjena Endoret® potiče, ubrzava i poboljšava proces popravka oštećenog tkiva tijekom ozljede.
Endoret® je najnapredniji autologni sustav za dobivanje plazme bogate trombocitima i potvrđena je i njegova učinkovitost u poticanju i ubrzavanju regeneracije tkiva, kao i za biološku sigurnost. Objavljen je u preko stotinu znanstvenih radova u specijaliziranim časopisima i predstavljen je na brojnim nacionalnim i međunarodnim kongresima.
Terapeutske formulacije
Velika svestranost povećava terapeutske mogućnosti ove biomedicinske tehnologije i omogućuje prilagođena klinička rješenja.
Nakon zahvata pridržavati se uputa koje ste dobili (možete ih skinuti i ovdje).
Nažalost, prilikom gubitka zuba dolazi i do atrofije kosti, tj. gubitka njenog volumena. Pa ponekad nemamo dovoljno kosti za ugradnju implantata u tom slučaju pristupamo postupaku dizanja sinusa. Postupak je moguće izvesti jedino u gornjoj čeljusti.
Vrlo jednostavan i sastoji se od pomicanja dna membrane sinusa. Uspijesi sinus lifta-znatno su poboljšani uz PRGF-tehnologiju koju koristimo.Hoće li se implantat staviti odmah s podizanjem sinusa ili naknadno ovisi o volumenu postojeće kosti.
Sam proces, iako zvuči komplicirano i bolno, ipak vrlo je jednostavan i provodi se u lokalnoj anesteziji i u potpunosti je bezbolan. Nakon zahvata bitno je pridržavati se uputa koje ste dobili a možete ih skinuti i ovdje.
Za rutinske ekstrakcije zubi koriste se instrumenti u obliku poluga i kliješta. Međutim, zub ili dio korijena zuba može biti smješten dublje u kosti zbog čega nije dostupan izravnom vađenju. To može biti slučaj kod jako zavijenih korjenova čiji dijelovi tijekom vađenja puknu te kod retiniranih ili impaktiranih zubi, najčešće mislimo na komplicirano vađenje umnjaka. Da bi se takav korijen ili zub izvadio, potrebno je kirurškim putem izraditi otvor na kosti kojim će se osigurati pristup za ekstrakciju.Zahvat se provodi u lokalnoj anesteziji, a kroz načinjeni otvor u kosti vadi se zaostali korijen ili retinirani zub, a po završetku operacije rana se pokrije zubnim mesom koja se potom sašije. Rana cijeli u roku od tjedan dana, nakon čega se skidaju šavovi, a kost se spontano regenerira tako da nakon nekoliko mjeseci ispuni načinjeni defekt.
Sam proces, iako zvuči komplicirano i bolno, ipak vrlo je jednostavan i provodi se u lokalnoj anesteziji i u potpunosti je bezbolan.
Nakon zahvata važno je pridržavati se uputa koje ste dobili, a možete ih skinuti i ovdje.
Ukoliko na vrhu korijena zuba postoji proces koji nije moguće konzervetivno izlječiti ili ukoliko je uspješno proveden endodontski tretman a proces recidivira, tj. vrati se opet poslje nekog vremena, potrebna je operacija zuba, odnosno potrebno je proces kirurški odstraniti. Resekcija (apikotomija) se planira na osnovu rendgenskog snimka, koji je obavezno uraditi prije operacije zuba. Specijalnim svrdlima odstranjuje se vrh korjena zuba ,otprilike jedna trećina ukupne dužine korena zuba i prostor oko vrha korjena, gdje se nalazi proces kiretira „do u zdravo“. To znači da se cjelokupna patološka formacija (bilo da je u pitanju granulom, cista ili periapikalna infekcija) potpuno uklanja i da ostaje zdrava kost. Da bi se zub u potpunosti zatvorio sa obje strane i sprječio recidiv patološkog procesa potrebno je prije endodontski napuniti kanal zuba.
Sam proces,iako zvuči komplicirano i bolno, ipak vrlo je jednostavan i provodi se u lokalnoj anesteziji i u potpunosti je bezbolan. Nakon zahvata bitno je pridržavati se uputa koje ste dobili a možete ih skinuti i ovdje.
Što je to?
Danas definitivno revolucionarni način koji omogućava pacijentu da u roku od 24h ima nove zube. Potrebno je ugraditi 4 implantata koje se odmah opterećuju privremenim protezama. Nakon 6 mjeseci pacijent dobiva trajni rad. Sam zahvat se provodi u lokalnoj anesteziji i u potpunosti je bezbolan.
Tko može dobiti All on four sustav?
Pacijenti koji su dugo bezubi i kao posljedica toga je došlo do atrofije kosti u stražnjoj regiji. Implantati se ugrađuju u regiji između pretkutnjaka s jedne strane i pretkutnjaka s druge strane.
Koja je razlika u odnosu na klasičnu protezu?
Sam sustav je vezan za protezu ali za razliku od klasične proteze, proteza u All on 4 je fiksirana na implantatima i na taj način nema pomicanja ili neugodnih situacija ispadanja proteze priliko govora ili jela. U gornjoj čeljusti je u potpunosti slobodno nepce za razliku od klasičnih proteza kod kojih je u potpunosti prekriven akrilatnom pločom.
Nakon zahvata pridržavati se uputa koje ste dobili (možete ih skinuti i ovdje).
Protetika uključuje postupke kojima uljepšavamo Vaš osmjeh. Ako imate zub koji ima veliki ispun ili koji je oslabljen karijesom i ako ispun sam ne može riješiti situaciju, u obzir dolaze krunice, metalne ili bezmetalne, keramičke krunice, ovisno o situaciji u ustima i vašim željama, zahtjevima i mogućnostima. Zubne krunice se mogu preporučiti i nakon endodotskog liječenja zubi kako bi se ojačala njihova čvrstoća, ako su zubi previše istrošeni ili nakon frakture zuba. Keramičke krunice najčešće prekrivaju zub u cijelosti da bi ga zaštitila ili se stavljaju na implantate. Osim estetskih razloga, vrlo često se kruna postavlja na zub čija je kruna jako destruirana i postoji opasnost od pucanja zbog jakih žvačnih sila.
Zubni mostovi su individualni protetski nadomjestci, služe za estetsku i funkcijsku rekonstrukciju. Nedostatak zuba može dovesti do patoloških promjena u zagrizu, pomicanja i naginjanja zuba, oštećenja čeljusnog zgloba, razvoja parodontnih bolesti i nastanka novih karijesa.
Mostovi se mogu postavljati na prirodne brušene zube ili na ugrađene zubne implantate kako bi njima popunili prekinuti zubnom niz.
Zubni mostovi i zubne krunice izrađeni su od keramike koja se nadodaje na lijevanu konstrukciju ili izrađena CAD/CAM tehnologijom. Zubna protetika služi nam da nadomjestimo izgubljene zube, estetski korigiramo postojeće, tj. poboljšavamo funkciju i estetski izgled zuba, a samim tim poboljšavamo kvalitetu Vašeg života.
Samopouzdanje i kvaliteta života koju Vam donosi novi osmijeh nezamjenjivi su, a za to su savršene upravo keramičke krunice!
Zubna protetika svakako je napredovala primjenom bezmetalnih krunica. Bezmetalne zubne krune su vrhunac moderne stomatologije te u zadnjih nekoliko godina postaju standard kod visoko estetski restorativnih radova te radova u frontalnom dijelu čeljusti. Najbolje rezultate daju posebice kada se kruna postavlja na prirodni brušeni zub.
Ponosni smo na našu blisku suradnju s zubotehničkim laboratorijem koji nam omogućuje fleksibilnost i potpuno individualni pristup pacijentu.
CAD/CAM sustav koji laboratorij koristi omogućuje nam restauraciju zuba u samo jednom posjetu.
Radi se o računalnoj obradi otiska/modela i izrada protetske konstrukcije pomoću računalnog programa. Konstrukcije izrađene ovakvim načinom obrade smanjuju mogućnost ljudske pogreške, izrazito su precizne i pružaju nam mogućnost primjene materijala koji nam do sada nisu bili dostupni radi fizičkih karakteristika samih materijala.
Krune mogu biti izrađene od različitih materijala, a zadnjih godina se prvenstveno koriste materijali koji su čvrsti i estetski najprihvatljiviji. U našoj ordinaciji radimo prvenstveno krunice koje su Empress ili E.max keramika i cirkon. Ova dva materijala imaju skoro savršene karakteristike i najbolje su što nudi moderna stomatologija.
Empress ili E.max keramika
Empress ili E.max keramika je vrhunski materijal kojeg odlikuje vrlo dobra prozirnost. Naš je prvi izbor ukoliko se krunica postavlja na Vaše prirodne brušene zube jer ću u kombinaciji s prirodnom bijelom bojom brušenog zuba dati najprirodniji rezultat. Kruna od ovog materijala biti će dugotrajna i čvrsta, a osigurat će Vam potpuno prirodan izgled zuba.
Cirkon – Čvrstoća i biokompatibilnost su njegove apsolutno najjače karakteristike. Osim toga, pruža vrlo prirodan izgled zuba i ukoliko ste u potrazi za Vašim hollywoodskim osmijehom, ovo je materijal za Vas!
Kod navedenih keramika ne mogu se pojaviti tamni rubovi na desnima kao što je to moguće kod metal-keramike.
Mobili radovi su svi radovi koje pacijent sam može skinuti. Najćešće govorimo o zubnim protezama. Kada u čeljusti nedostaje veći dio zuba ili svi zubi jedno od jednostavnijih rješenja je zubna proteza. Nekada proteze nisu bile najbolje rješenje, uz današnju tehnologiju mogu postat puno ugodnije i funkcionalnije, te mogu dati lijep i prirodan izgled.
Postoji više tipova i podjela zubnih proteza, a među njih spadaju mobilne parcijalne, totalne proteze, polufiksne i fiksne proteze. Potpuno bezubi pacijenti često imaju problema s nošenjem proteza. Zubni implantati su u tim slučajevima posebno zahvalni jer služe za sidrenje (učvršćivanje) proteza, pri čemu nošenje, osobito donjih proteza, postaje znatno sigurnije, ugodnije a žvakanje kvalitetnije.
Dodatna osobina je da proteze na implantatima možemo i skinuti radi čišćenja i higijene, a opet su dovoljno čvrste da ih sigurno nosimo.
Estetski ispuni izrađuju se u slučajevima gdje nije potrebna velika obnova zubnog tkiva, te se izrađuju direktno u ordinaciji u jednom posjetu.
Svima dobro poznati amalgamski ispuni, danas se iz zdravstvenih i estetskih razloga zamjenjuju estetskim kompozitnim ispunima koji se izrađuju isključivo vrhunskim materijalima čime se postiže potpuno prirodan izgled zuba.
Za izradu takvog estetskog ispuna potrebno je odstraniti samo bolestan dio zuba za razliku od amalgamskog ispuna gdje je bilo potrebno odstraniti i dio zdravog zubnog tkiva zbog same retencije amalgama. Estetski ispuni izrađuju se u slučajevima gdje nije potrebna velika obnova zubnog tkiva, te se izrađuju direktno u ordinaciji u jednom posjetu.
Široki izbor nijansi materijala te njegova sposobnost kameleonskog efekta, rezultiraju izradom ispuna koji su praktički nevidljivi u pacijentovim ustima.
Zubne ljuskice su danas jedan od estetski popularnijih zahvata. Razlika između ljuskica i krunice je što se ljuskicama rješava estetski problem, ali ne i funkcijiski za razliku od krune. Za ljuskice se brusi samo prednja stijenka zuba, dok za krunice sve plohe. Ljuskice se bruse posebnom tehnikom i odnosi se minimalna površina zuba, debljine svega 0,03 mm.
Danas se ljuskice rade od keramičkih materijala. Najbolje rješenje nudi CAD/CAM tehnologija u obliku bezmetalne keramike. One mogu riješiti različite ortodontske anomalije kao što su razmaci između zubi, povećanje ili smanjenje zubi, ali mogu promijeniti i oblik, veličinu, boju i položaj zuba. Mijenjaju boju zuba. Jedna su od najboljih solucija kod gradacije u boji zuba, promjena u caklini koje su vrlo česte i kod loše estetike zubi općenito.
Prvo što primjećujete na drugoj osobi je osmijeh i zubi. Zubi su ogledalo našeg tijela. Lijepim i bijelim zubima odišemo vedrinom i samopouzdanjem. Kako bi to postigli koristimo naprednu tehnologiju Zoom Philipsa sustava za izbjeljivanje. Zoom metoda je provjerena sigurna i pouzdana u vraćanju bijeline Vašim zubima.
Sam postupak izbjeljivanja, ukoliko ga obavlja stručna osoba je u potpunosti bezopasan. Ukoliko se odlučite na ponovo izbjeljivanje ne bi smjelo biti unutar godinu dana od zadnjeg tretmana.
Prije izbjeljivanja obavi se detaljan pregled usne šupljine. Ukoliko imate kamenca potrebno ga je ukloniti kako bi se postigli još bolji rezultati. Sam postupak je vrlo jednostavan. Potrebno je dobro zaštiti gingivu i okolno tkivo. Postupak se sastoji od 3 tretmana svaki po 15 minuta.
Današnje svakodnevne navike (kava, cigarete, obojena pića…) uvelike utječu na boju zuba. Ukoliko niste zadovoljni bojom i htjeli bi im povratiti onaj stari sjaj i boju vi ste idealan kandidat. Izbjeljivanjem se ne mogu izbjeljivati ljuskice, krunice ili mostovi. Ukoliko se dobro zaštiti sluznica i okolno tkivo sam postupak je u većini slučajeva bezbolan (90%). Kod određenog broja ljudi se javlje osjetljivot na hladan zrak ili vodu. Svi neugodni simptomi nestaju kroz jedan dan. Nakon zahvata dobivate uputu u oralnu higijenu.T rebalo bi izbjegavati obojena pića (kola, kava, obojeni sokovi, crno vino, pušenje…) i hladne napitke.
Kako bi što duže zadržali novu boju zubi, potrebno je prije svega održavati dobru oralnu higijenu. Ukoliko konzumirate kavu, crno vino, čajeve, gazirana ili obojana pića i pušite, sigurno će vam se boja vratiti brže.
Nakon izbjeljivanja pridržavati se uputa koje ste dobili (možete ih skinuti i ovdje)
Svaki osmijeh je unikatan i neponovljiv, predstavlja nešto osobno kod svakog pacijenta.
Kako bismo svaki put u dizajniranju novog osmijeha postigli takav unikatan osmijeh koristimo tehnologiju smile desing. Smile desing je odlično sredstvo za komunikacije pacijenta i stomatologa kojim se očekivanja usklađuju s medicinskim i tehničkim mogučnostima. Postupak dizajniranja novog osmijeha sastoji se od fotografiranja postojeće situacije, računalno se provodi analiza estetskih parametara, a na temelju toga se izrađuju jedan ili više predložaka konačnog izgleda.
Zahvaljujući ovakvoj tehnologiji pacijent bez ikakve intervencije može lakše vizualizirati kako će određene promjene utjecati na estetiku zubi i ukupnu harmoniju cijelog lica. Na ovaj način izbjegavaju se eventualna nerazumijevanja i nezadovoljstvo konačnim rezultatom. Simple smile desing postao je neizostavni korak u planiranju protetskih radova.
CBCT, RVG, RTG
Uz svaki pregled potrebno je napraviti rendgensku dijagnostiku. Rendgenska dijagnostika je temelj u stomatologiji, bez kojeg ne možemo napraviti kvalitetan pregled niti kretati u bilo koju vrstu zahvata. U našoj ordinaciji možete dobiti kompletnu uslugu, od dijagnostike i planiranja najsuvremenijim rendgenskim tehnologijama, do rješenja i bilo kojeg dentalnog problema.
U našoj ordinaciji nudimo RTG,RVG,CBCT snimke.
Na prvi pregled i konzultacije primit će Vas naše obučeno osoblje, te će doktori napraviti klinički pregled i konzultacije. Dental Masnić vodi posebnu brigu da pristup bude individualan, prilagođen svima. Na temelju prgleda i konzultacija u skladu s Vašim željama dogovara se daljni plan terapije.
Kada bakterije prodru u unutrašnjost zuba, dolazi do upale zubne pulpe, što često rezultira jakim bolovima. Ponekad do odumiranja živca može doći polako i bezbolno, zbog sporo napredujuće infekcije. Bakterije kroz korijenske kanale napreduju prema kosti te tamo uzrokuju upalu (apsces ili granulom). Upala zubne pulpe zahtijeva endodontsko liječenje.
Kasnija opskrba zuba ispunima ili krunicama je nemoguća ako liječenje korijenskog kanala nije provedeno pravilno, tj. ako nije uklonjen uzrok infekcije i ako korijenski kanali nisu očišćeni i napunjeni. Blaga bol i osjetljivost zuba normalna je reakcija nakon endodontskog zahvata i nastaje zbog djelovanja imunog sustava na zaostale mikroorganizme.
Ponekad, endodontsko liječenje ne može biti uspješno izvedeno zbog tankih, neprohodnih korijenskih kanala, prijašnjih loših endodontskih zahvata i sl. Neki od takvih slučajeva uspješno se rješavaju apikotomijom (kirurškim uklanjanjem vrška korijena).
Ortodoncija je grana stomatologije koja se bavi ispravljanjem estetskih i funkcionalnih anomalija položaja čeljusti i zuba. Razlikujemo mobilne i fiksne ortodontske naprave (aparatiće).
Mobilni aparatići češće se koriste kod mlađe djece kada zubi još nisu završili svoj rast i razvoj, a služe prvenstveno za usmjeravanje rasta zubi i čeljusti.
Redovitim nošenjem može se napraviti značajan posao u postizanju zadovoljavajuće funkcije i estetike.
Ponekad je nakon mobilnog aparata za postizanje savršenog rezultata potrebna i kratka fiksna terapija.
Budućnost ortodoncije su mobilni prozirni aligneri (npr. Clear aligneri, Inman aligneri) kojima se jednostavnije ortodontske anomalije, uz ozbiljnog i suradljivog pacijenta, rješavaju u vrlo kratkom razdoblju. Izrada takvih naprava dosta je skupa jer iziskuje suradnju s licenciranim laboratorijima koji imaju tehnologiju potrebnu da se takve naprave izrade. Danas surađujemo s inozemnim laboratorijima (SAD, Velika Britanija) koji izrađuju takve naprave, ali i u Hrvatskoj je nedavno zaživjela ta tehnologija pa je zbog toga cjenovno pristupačnija našim pacijentima.
Ako želite osmijeh iz snova, SimplySmile aligner to će vam omogućiti. Većina ga ljudi uopće neće primijetiti jer je praktički nevidljiv. Osim što je transparentan, ugodan je za nošenje i lako se skida. Simplysmile je jedan od najsuvremenijih proizvoda koje stomatološka struka danas može ponuditi. Simplysmile mijenja osmijeh pacijenta vrlo konzervativno, sigurno i diskretno.
Nakon analize vaših otisaka, fotografija i ortopana, u našem laboratoriju ćemo uz pomoć najsuvremenijih CAD/CAM tehnika, 3D printera i skenera napraviti plan terapije i izraditi prozirne aparatiće (alignere) koji će vas dovesti do osmijeha iz snova.
Parodontologija je grana stomatologije koja se bavi liječenjem oboljelih parodontnih tkiva, odnosno potpornog tkiva zuba. Svakako su važne redovite kontrole kod oboljenja desni, kako bi se na vrijeme primjetili znaci koji mogu uznapredovati bolest, te kako bi se bolest držala pod kontrolom,
Kod postavljanja dijagnoe pristupa se terapiji koja podrazumjeva zahvata u obliku skidanja kamenca, čišćenja i poliranja površina tvrdih zubnih tkiva. ukoliko je bolest uznapredovala i postoje parodntni džepovi potrebi je i pristupiti mikrokirurškim tehnikama-kiretiranja. Kiretiranje podrazumjeva struganje i čišćenje naslaga u džepovima sa površine zuba ali upaljeno meka tkiva. Terapija je često potpomognuta i antibioticima kako bi se suzbile sve bakterije. Sve se radi u bezbolnoj lokalnoj anesteziji.
Produbljenje parodontalnih džepova zahtjeva sljedeću fazu terapije, odnosno kiruško uklanjanje izmenjenog tkiva na površini kosti, a u nekim slučajevima potrebno je formirati koštani greben i tako smanjiti dubinu džepa. Uz dobru suradnju, izvrsnu oralnu higijenu i redovite kontrole, bolest se može s lakoćom držati pod kontrolom.
Osim toga parodontologija se bavi i estetikom zubnog mesa. Prvenstveno mislimo na gingivalne recesije i Gummy smile.
Gingivalna recesija odnosno povlačenje desni zapravo se ne može smatrati bolešću ali svakako predstavlja promjenu koja s vremenom može stvarati različite probleme. Stoga je takve promjene potrebno tretirati.
Gingivalna recesija nastaje pod utjecajem različitih faktora, kao što su morfologija zubam nepravilna oralna higijena ili funkcionalno preopterečenj, ali ni životnu dob kao faktor ne treba znemariti. Obilježje ove pojave je povlačenje zubnog mesa bez prisustva znakova upale. Posljedično dolazi do otkrivanja vratova zuba koje kojeg najčešće prati preosjetljivost zuba na vanjske podražaje. Osim ovih simptoma, recesija i ogljeni zubni vrat podložniji su djelovanju štetnih bakterija, čime se povećava rizik nastanka karijesa zubnih vratova, te upala desni. Recesije pacijenti najčešće uočavaju kao kao estetski problem, osobito ako se radi o regiji prednjih zubi.
Vidljivi desni za vrijeme smijanja “gummy smile” je relativno česta pojava kod pacijeneta. Takve osobe izbjegavaju smijanje ili osmijeh prekrivaju rukom. Naravno to utječe na samopouzdanje pojedinca u društvu. Korekcija “gummy smilea” podrazumjeva produženje kliničke krune zuba, na način da se bitno smanji vidljivost zubnog mesa. Zapravo optički povećavamo dužinu prednjih i bočnih zubi što uvelike mijenja i uljepšava osmijeh. Nakon ove bezbolne, kratke i efikasne intervencije pacijenti izlaze iz ordinacije sa potpuno novim osmijehom, jer odmah mogu vidjeti postignuti rezultat.
Doktor Luka Masnić, poslije završetka Stomatološkog fakulteta u Zagrebu, radi u jednoj od ponajboljih zagrebačkih ordinacija dentalne medicine. Nakon stjecanja ogromnog iskustva u području stomatološke protetike i kirurgije, otvara svoju privatnu ordinaciju.
U težnji za daljnjim obrazovanjem i usavršavanjem, dr. Luka Masnić upisuje poslijediplomski specijalistički studij Dentalne medicine iz područja oralne kirurgije.
Specijalizacija ima obilježje cjeloživotnog učenja liječnika stomatologa s ciljem nadopune znanja i vještina iz područja oralne kirurgije u skladu s novim spoznajama i standardima.
Po završetku fakulteta redovito se educira na domaćim i inozemnim kongresima:
– The Tissue Care Concept
– Prosthetic Planning and Procedures with ANKYLOS C/X
– Surgical Aspects of ANKYLOS C/X
– Hands-On Training ANKYLOS C/X Prosthetics (Beč, Austrija)
Prof.dr. Alexander Gutowsky (Opatija, Hrvatska) S praktičarima otvoreno o praksi
29. i 30.11.2013 Straumann kombnirani implantološki tečaj