Jutarnja i večernja oralna rutina

Kad je riječ o održavanju dentalnog zdravlja, dobra rutina je od iznimne važnosti. No ono što mnogi ne znaju je da postoji razlika između one jutarnje i večernje.

Zašto se jutarnja i noćna rutina razlikuju

U našim se ustima tijekom dana i noći događaju različiti procesi. Tijekom dana, protok sline je veći, što pomaže u neutralizaciji kiselina i sprječavanju razvoja bakterija. Noću je proizvodnja sline sporija, zbog čega je usna šupljina osjetljivija. 

Jutarnja rutina njege zuba

Glavni cilj jutarnje oralne rutine je uklanjanje bakterija koje su se preko noći nakupile.

Prvi korak je dvominutno četkanje zubi pastom s fluorom. Jutarnje četkanje uklanja plak i bakterije te nam pomaže da u novi dan uđemo svježi. Važno je iščetkati kompletnu površinu zubnog niza, i prednju, i stražnju i žvačnu. Bakterije koje se tijekom noći nakupe na jeziku uzrokuju loš zadah pa je ujutro važno očistiti i jezik. Svoju jutarnju rutinu možete završiti ispiranjem usne šupljine vodicom za usta. Ovaj će dio rutine dodatno zaštiti vaše zube.

Noćna rutina njege zuba

Noćna rutina zube treba pripremiti na period tijekom kojeg su osjetljiviji i podložniji nakupljanju bakterija. Četkanje zubi prije spavanja najvažniji je korak u oralnoj rutini jer se tako rješavamo svih čestica hrane i pića koje su se tijekom dana nakupile u našim ustima. Prije spavanja je važno koristiti i zubni konac jer njime čistimo one dijelove usne šupljine do kojih četkica ne može doprijeti. Zubnim koncem uspješno uklanjamo naslage koje nastaju među zubima pa je njegovo korištenje iznimno važno.

Za dodatnu zaštitu tijekom spavanja, preporučuje se korištenje paste s fluorom i vodice za ispiranje usta namijenjene jačanju cakline i sprječavanju nastanka karijesa. 

Dobra briga o zubima ne odnosi se samo na dobru oralnu rutinu. Za zdravlje zubi važni su, naravno, i redoviti posjeti stomatologu.