Što sve trebate znati o zubnom karijesu

Zubni karijes jedan je od najčešćih oralnih zdravstvenih problema, a pogađa ljude svih dobnih skupina. Može biti bolan, dovesti do ozbiljnih poteškoća, a ako se ne liječi, može se negativno odraziti i na generalno zdravlje organizma. Karijes se, uz odgovarajuće navike može i prevenirati, a u nastavku donosimo nekoliko ključnih informacija koje o njemu trebamo znati. 

  1. Karijes uzrokuju bakterije

Kada kiseline iz hrane u kombinaciji s plakom napadnu zubnu caklinu, dolazi do nastanka karijesa koji se manifestira kao zubna šupljina. Ograničavanje unosa slatke i škrobne hrane može smanjiti rizik od nastanka karijesa. Smanjenju rizika doprinosi i redovita hidratacija i izbjegavanje gaziranih i slatkih napitaka. 

  1. Karijes nastaje zbog loše oralne higijene

Neadekvatno četkanje zubi i neredovito čišćenje zubnim koncem mogu biti uzroci nastanka karijesa. Komadići hrane ostaju u našim ustima, zbog čega se bakterije nesmetano i brzo razvijaju i dovode do oralnih poteškoća. Četkajte zube dva puta dnevno po dvije minute i redovito ih čistite zubnim koncem kako biste oralnu higijenu održali na razini. 

  1. Karijes isprva može biti bezbolan

Karijes u nastanku ne uzrokuje uvijek bol pa ga je ponekad teško previdjeti. Do trenutka kada osjetite nelagodu, možda je već značajno napredovao. Redoviti stomatološki pregledi mogu pomoći u ranom otkrivanju i liječenju karijesa.

  1. Fluor je najbolja obrana od karijesa

Fluor štiti caklinu zuba i čini je otpornom na kiseline koje potiču nastanak bakterija.  Koristite pastu za zube s fluorom kako biste pravilno zaštitili svoje zube.

Nemojte ignorirati znakove nastanka karijesa poput osjetljivosti zuba ili promjene boje. Rano liječenje može spasiti vaš zub i spriječiti daljnje komplikacije.