Što je apikotomija?
Apikotomija je rutinski stomatološki zahvat prilikom kojeg se uklanja vrh korijena zuba. Izvodi se nakon što su iscrpljene sve mogućnosti konzervativnog liječenja korijenskih kanala, a upala je i dalje prisutna, ali i kada je to posljednji način kako bi se spasio zub. Stomatolog će vam preporučiti ovaj zahvat iz nekoliko razloga, a glavni razlog je popravljanje zuba nakon endodontske terapije (liječenja korijenskih kanala) koja nije dala rezultate.
Uz glavni razlog, apikotomija se često primjenjuje u slučajevima kao što su:
- uklanjanje naslaga kalcija u korijenskom kanalu
- pronalaženje i liječenje problema koji se ne vide na rendgenskoj snimci
- liječenje prijeloma
- liječenje zuba s dodatnim korijenom koji se ne može liječiti na drugi način
- liječenje gubitka koštane mase koji uzrokuje klimanje zubi
Apikotomija se također često koristi kod ozljeda zuba kod djece. Ako je zub slomljen ili napuknut nakon udarca, ovaj postupak može pomoći u spašavanju zuba.
Kako se izvodi postupak apikotomije?
Prvi korak je uzimanje rendgenske snimke zubi i čeljusti. Ova snimka pomaže stomatologu da vidi što se točno događa s korijenskim kanalom, okolnom kosti i tkivom.
Prije početka postupka, pacijent će primiti lokalnu anesteziju. Tijekom samog zahvata stomatolog će napraviti mali rez na desnima oko zuba, pregledati kost i ukloniti zaraženo tkivo. Ako je potrebno, odstranit će vrh korijena, ponovno napuniti korijenski kanal i zatvoriti ga te zašiti desni.
Koliko je apikotomija bolna?
Ovaj zahvat ne uzrokuje bol, već blagu nelagodu. Riječ je o manjem zahvatu koji se izvodi u stomatološkoj ordinaciji i ne zahtijeva opću anesteziju. Nakon zahvata obično se možete sami odvesti kući i već sljedeći dan vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima. Pojava blagog krvarenja nakon zahvata normalan je proces zacjeljivanja desni, a stomatolog će vam dati sve potrebne upute za njegu i ublažavanje eventualnih tegoba.