Pitanja koja se u našoj ordinaciji najčešće postavljaju

Naši znatiželjni pacijenti nerijetko nam postavljaju zanimljiva pitanja, a odgovore na pet učestalih odlučili smo trajno zabilježiti kako bi i svi drugi mogli pronaći najvažnije informacije na jednom mjestu.

  1. Trebam li stvarno koristiti zubni konac?

Odgovor na ovo pitanje pacijentima ponekad teško pada, ali da! Četkanje i čišćenje zubnim koncem mehanički uklanjaju hranu i bakterije s površine zuba i najbolji su način za prevenciju karijesa i bolesti desni. Četkica, međutim, ne može fizički ući u prostor između zubi, zbog čega je korištenje zubnog konca jako važno.

  1. Zašto je fluor važan za moje zube?

Kako bismo razumjeli ulogu fluora, prvo moramo objasniti kako nastaju karijesi. Karijesi ne nastaju preko noći – oni su rezultat dugotrajnog procesa. Kada konzumirate hranu bogatu ugljikohidratima, bakterije prirodno prisutne u ustima hrane se tim ugljikohidratima i pritom proizvode kiselinu. Ta kiselina postupno počinje razgrađivati površinu zuba. U početku dolazi do demineralizacije, odnosno gubitka minerala iz strukture zuba, što čini zub slabijim. Ako se proces nastavi, zub postaje sve osjetljiviji i na kraju se formira rupa ili karijes – trenutak kada stomatolog mora intervenirati i popraviti zub plombom. Fluor pomaže u sprječavanju ovog procesa.

  1. Kada djeca trebaju početi posjećivati stomatologa?

Prvi posjet stomatologu preporučuje se kada dijete navrši godinu dana ili nakon nicanja prvog zubića. Cilj ranog pregleda je poticanje djeteta da se navikne na stomatologa te ublažavanje straha kod djeteta kad su u pitanju stomatološke kontrole. Prvi pregled obično je brz, jednostavan i zabavan, a često se odvija dok dijete sjedi u krilu roditelja.

  1. Ako me zub me ne boli, mogu li odgoditi liječenje?

Bol je način na koji vam tijelo signalizira da nešto nije u redu, ali nije jedini pokazatelj zdravlja zubi i desni. Zato stomatolozi koriste rendgenske snimke, pregledavaju desni i provode detaljnu procjenu tijekom rutinskih čišćenja. Ako stomatolog preporuči liječenje, nemojte ga odgađati samo zato što nemate bolove. Mali karijes koji zahtijeva samo plombu može, ako se ignorira, prerasti u problem koji zahtijeva liječenje korijenskog kanala ili čak vađenje zuba. U najtežim slučajevima, veliki karijes može uzrokovati ozbiljne infekcije u ustima, obrazima ili grlu, što može zahtijevati antibiotike, pa čak i hospitalizaciju.

  1. Isplati li se električna četkica za zube?

Ako perete zube savršenom tehnikom pune dvije minute, ručna četkica može biti jednako učinkovita kao i električna. No, većina ljudi to ne čini. Električne četkice pomažu poboljšati tehniku i imaju ugrađene mjerače vremena koji osiguravaju da provedete dovoljno vremena na svakom dijelu zuba.