
Učinkovita komunikacija između stomatologa i pacijenata igra ključnu ulogu u uspostavljanju povjerenja, poboljšanju liječenja i stvaranju ugodne atmosfere prilikom obavljanja stomatološkog zahvata. Osim tehničke stručnosti, vješta komunikacija koja se bazira na empatiji i jasnoći važna je za stvaranje podržavajućeg okruženja za sve pacijente.
Danas donosimo nekoliko korisnih uputa koje mogu pomoći u što boljoj i kvalitetnijoj komunikaciji stomatologa s pacijentima.
Izgradnja odnosa i povjerenja
Izgradnja odnosa i povjerenja u središtu je svakog odnosa, pa i onog između stomatologa i pacijentima, a odnos se gradi od samog početka—učinkovitom komunikacijom već od prvog telefonskog poziva. Stomatolozi i članovi specijalističkih timova trebali bi odvojiti vrijeme za aktivno slušanje briga, strahova i očekivanja pacijenata. Empatija i razumijevanje uvelike pomažu u ublažavanju tjeskobe i stvaranju osjećaja povjerenja. Ovakav iskreni interes može ojačati odnos s pacijentima i stvoriti prostor za otvoreni dijalog i međusobno poštovanje.
Jasnoća u objašnjenjima
Stomatološka terminologija kompleksna je; nejasna komunikacija procesa dentalnih postupaka prema pacijentima može dovesti do toga da se osjećaju tjeskobno. Kako bi se to izbjeglo, važno je da stomatolozi i specijalistički timovi pacijentima pruže jasna i usmjerena objašnjenja. Korištenje laičkih termina može pomoći pacijentima da bolje razumiju svoje stanje, mogućnosti liječenja i preporučene postupke.
Transparentnost i informirani pristanak
Transparentnost je ključna u uspostavljanju odnosa od povjerenja. Stomatolozi i specijalistički timovi moraju biti iskreni i transparentni prilikom komunikacije dijagnoze, mogućnosti liječenja, rizika i potencijalnih ishoda. Pacijenti imaju pravo biti informirani i aktivno sudjelovati u svojim odlukama o oralnoj zdravstvenoj zaštiti.